IMG_2152

Drążyć ranę, aby płynęło miłosierdzie

Dzień dobry wszystkim. Kilka wiadomości z naszego stowarzyszenia:

-       jest nas ponad 25000 modlących się, w 30 krajach.

-       Wielkie podziękowanie Wspólnotom z Reunion i Ojcu Christian Chassagne, ich duszpasterzowi, za ich przyjęcie podczas zgromadzenia 16 listopada i za „kreolski garnek”.

-       Wielkie podziękowanie także Radio Enghien (idFM-98FM), które rozpowszechniało nasze świadectwo o UEDLP w drugiej połowie listopada.    

Jak ogłaszaliśmy w poprzednim biuletynie, zapamiętajmy datę: niedziela 15 lutego 2015.

Z okazji 15-lecia UEDLP i 2-lecia jako Prywatne Stowarzyszenie Wiernych na Prawie Diecezjalnym, będzie sprawowana Msza św. o 11.00 w kościele Notre-Dame w Chantilly (parafia, w której Ojciec Bruno jest proboszczem), pod przewodnictwem Bpa Jacques'a Benoit-Gonnin.

Zapraszamy wszystkie osoby z Oise, jak i pogranicznych departamentów, szczególnie tych z północy Regionu Paryskiego, aby przybyły do nas, aby dziękować za to piękne dzieło.

W celu najlepszego zorganizowania tej uroczystości, proszę, jeśli chcecie do nas dołączyć, odesłać załączoną kartkę.

Osoby modlące się przy UEDLP z parafii i diecezji bardziej oddalonych, jak i te, które nie będą mogły do nas przybyć, z uszanowaniem wolności wszystkich, mogą wypisać intencje na niedzielną Mszę 15 lutego w intencjach UEDLP a szczególnie za dzieci maltretowane i osoby dorosłe wyrządzające krzywdę, a może za zgodą waszego proboszcza pod koniec Mszy zostanie zaprezentowane UEDLP. Proszę nas o tym uprzedzić, abyśmy mogli przesłać potrzebne materiały (biuletyny inskrypcyjne i mały plakat).

Dziękujemy tym, którzy są tak liczni, którzy spontanicznie wysyłają nam znaczki. Jesteście świadomi, że cena znaczka od 1 stycznia 2015 znacznie wzrośnie: szczegółowo, list priorytet ze znaczkiem czerwonym wzrośnie od 0,66 euro do 0,76, list ze znaczkiem zielonym – od 0,61 do 0,68 euro. Co 3 miesiące wysyłamy około 1000 listów i dzięki wam możemy to robić. Prosimy was o przekazanie nam, przed tą podwyżką, karnetu znaczków (znaczków zielonych jest wystarczająca ilość). Wielkie podziękowania.

 

Gwałt Jako Narzędzie Wojny, Bardziej Destrukcyjny Od Broni

Po reportażu „Łzy wojny”, który był pokazany na France 2 2 marca 2014 1), odkryłam szpital Panzi w Demokratycznej Republice Konga, gdzie doktor Mukwege, ginekolog-położnik, pomaga kobietom i dzieciom ofiarom nieprawości popełnionych w czasie wojny.

W środę 22 października doktor Denis Mukwege otrzymał Nagrodę Sakharov za wolność myślenia, docenioną przez Parlament europejski. 2)

„Szpital w Panzi nadal przyjmuje dziennie od 6 do 8 kobiet skrzywdzonych, z których najmłodsza miała zaledwie czternaście lat”, oświadczył dr Denis Mukwege, w sierpniu 2012. Dziś sytuacja jest taka sama. Statystyki UNHCR (Agencji Narodów Zjednoczonych ds Uchodźców) pokazują alarmujący wzrost przypadków znęcania się wobec kobiet na północy Kiwu, prowincji DRK (około 5000 rocznie).

Od 15 lat, dr Mukwege wyleczył ponad 40 000 skrzywdzonych kobiet, wśród których 68, 2% są to ofiary małoletnie.

To liczby, które przyprawiają o zawrót głowy. Dr Denis Mukwege oświadczył 31 października dziennikarzom Figaro.fr: „Za każdą liczbą jest przede wszystkim kobieta, która zatraciła swą integralność fizyczną i psychologiczną, która jest niepełnosprawna, moczy się, została odrzucona przez męża. Gdy widzi się takie ofiary, wtedy być może będzie się popychanym do działania”.

Inna konsekwencja, która dodaje jeszcze więcej strachu: dokładna liczba dzieci urodzonych wskutek gwałtu, których dokładnej liczny nikt nie zna. Wielu mieszkańców południowego Kivu postrzega dzieci z gwałtu jako bezpaństwowców, podczas gdy rodzą się na ziemi kongolaskiej, kobiety kongolaskie są siłą prowadzone do lasów, aby służyć jako niewolnice seksualne. 70% z tych dzieci nie jest zarejestrowanych w urzędzie i niewiele z nich korzysta z nauki szkolnej. Odrzucone przez wszystkich, nazywa się je „dziećmi bandytów, dziećmi ulicy, dziećmi węża”. Większość z dzieci, urodzonych wskutek gwałtu, nie zna swojego ojca. Synostwo przekazuje się tylko przez ojca w DRK, kobiety gwałcone cierpią, widząc każdego dnia to dziecko, owoc gwałtu, rozdarte między miłością macierzyńską i pamięcią o tych strasznych momentach. Jak dale żyć, widząc w oczach swojego dziecka spojrzenie gwałciciela?

„Będąc w ciąży kobiety te, Interhamwe (uchodźcy rwandyjskich rebeliantów w lasach wschodniego Kongo) przerywają synostwo, tworzą nową rasę, dziecko, którego mąż (przyszły) jego matki i wspólnota uznają z trudnością. To forma wojny genetycznej, która jest prowadzona w ciele kobiet”, wyjaśnia jednocześnie dr Mukwege.

Gwałt jako narzędzie wojenne jest dużo bardziej destrukcyjne niż broń, co niestrudzenie potępia dr Mukwege.

 

W czerwcu 2014 odbył się w Lourdes szczyt na temat przemocy seksualnej w czasie konfliktów. 3) Według ONZ, między 250.000 a 50.000 kobiet zostało zgwałconych w czasie ludobójstwa w Rwandzie w 1994. Ponad 200.000 kobiet, często niepełnoletnich, ucierpiało z powodu nadużyć seksualnych od 1998 w Kongo, ponad 60.000 podczas konfliktu w Sierra Leone. I co najmniej 20.000 w czasie konfliktu w Bośni na początku lat 1990. Bardzo liczne przypadki gwałtu ujawniły się także w Libii, w Syrii, na północy Iraku. Gwałt staje się prawdziwą gronią wojny, która niszczy równie jak broń prawdziwa i dlatego jego praktykowanie rozprzestrzenia się.

Trzeba zanotować także, że praktyka gwałtów seksualnych jest kontynuowana po zakończeniu konfliktów.

Przepraszam za te wersy tak trudne do czytania. Misterium zła nie ma granic. Jakże Serce Boże musi cierpieć z powodu tylu okropności uczynionych kobietom a szczególnie młodym dziewczynom i dzieciom... nie mówiąc, ich liczba jest nieznana, o młodych chłopcach.

Nasza modlitwa za każdą ofiarę mogłaby wydrążyć nieskończenie ranę aż do momentu naprawienia szkody, destrukcji fizycznej i psychologicznej, aż zostanie przywrócony szacunek wobec siebie i odzyskany wobec innych.

Nasza modlitwa, bardziej szorstka być może, za tych mężczyzn, oprawców, którzy niszczą ciała, dusze swoich ofiar. Którzy niszczą jednocześnie przyszłość dzieci narodzonych wskutek ich nieprawości. Bóg ich kocha tak samo, jak i ofiary, co pozostaje dla nas wielką tajemnicą. Jak Miłość Boża może kochać, przekraczając nasze zrozumienie? Jak nie dziękować za tę miłość bez miary? Oto droga miłości, o jaką Bóg nas prosi, abyśmy nią szli. Gdy cała nasza istota jest podniesiona na wysokość serca, Pan prosi nas o miłowanie z tą świadomością nie do zniesienia i o modlitwę za tych, którzy popełniają te okropności. Zatem, tak, dziękujmy że ta droga nawrócenia jest nam proponowana w pokornym uczestnictwie w modlitwie UEDLP za dziecko krzywdzone i za dorosłego, który wyrządza krzywdę.

                                                                                                                   Mona

1)      http://www.tv-replay.fr/02-03-14/13h15-le-dimanche-france2-pluzz-10739734.html

2)      Reportaż na Vie.fr http://www.lavie.fr/actualite/monde/le-chirurgien-denis-mukwege-honore-par-le-parlement-europeen

3)    Więcej na  http://www.lexpress.fr/actualite/monde/afrique/le-viol-arme-de-guerre-au-congo-et-ailleurs